Baterie łazienkowe - wszystko co musisz wiedzieć

Baterie łazienkowe - czym są i do czego służą?

Baterie łazienkowe, zaraz obok prysznica, sedesu i umywalki, należą do podstawowego wyposażenia każdej łazienki. Spotykamy się z nimi na co dzień, jednak pomimo tego, nadal niewiele osób wie, czym tak naprawdę są łazienkowe baterie. Ich głównym zadaniem jest sterowanie ilością wypływającej wody, a także jej temperaturą. Na rynku dostępne są różne rodzaje baterii łazienkowych. Mając na względzie pełnione przez nie funkcje, wyróżniamy baterie umywalkowe, baterie prysznicowe, baterie wannowe oraz bidetki.

Baterie łazienkowe - jakie rodzaje wyróżniamy?

Budowa baterii łazienkowych jest ściśle powiązana z pełnioną przez nie funkcją. Różnią się wielkością, kształtem czy dodatkowymi elementami, ułatwiającymi korzystanie. Zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi rodzajami baterii do łazienki. 

Umywalkowe

  • umywalkowe stojące
  • umywalkowe stojące wysokie
  • umywalkowe ścienne natynkowe i podtynkowe

Prysznicowe

  • prysznicowe natynkowe
  • prysznicowe podtynkowe
  • prysznicowe elektroniczne 
  • prysznicowe z wylewką wannową

Wannowe

  • wannowe otworowe
  • wannowe ścienne
  • wannowe wolnostojące 

Bidetowe

  • bidetowe stojące
  • bidetki

 

Baterie umywalkowe

Jak sama nazwa wskazuje, baterie umywalkowe służą do zasilania umywalek bieżącą wodą. Zgodnie z powyższym podziałem, wyróżniamy umywalkowe baterie stojące oraz baterie umywalkowe ścienne. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, iż podstawowym i głównym elementem każdej baterii umywalkowej, niezależnie od jej rodzaju, jest wylewka kranowa. Te pierwsze, są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o mieszkania wielu Polaków. Służą one do bezpośredniego montażu na umywalce, poprzez specjalny otwór. Do ich zalet należy minimalizm. Wszystkie elementy umieszczone są pod misą umywalki, dzięki czemu stają w stu procentach niewidoczne, nie wpływając negatywnie na aranżację łazienki. Baterie stojące produkowane są w dwóch wariantach - z dłuższą oraz krótszą wlewką, które pozwalają na dobranie rodzaju do kształtu i wymiarów umywalki.

Podkategorią dla baterii łazienkowych stojących, są te wysokie, przeznaczone dla umywalek nablatowych. Obecnie, producenci oferują szeroki asortyment tego rodzaju baterii, dzięki czemu każdy z klientów znajdzie coś, co odpowiada potrzebom zarówno jego, jak i jego łazienki. Do ich zalet należy również możliwość szybkiej i sprawnej naprawy, do której niepotrzebne są żadne specjalistyczne umiejętności, ani profesjonalna wiedza z zakresu majsterkowania. Mając natomiast na względzie baterie umywalkowe ścienne, dzielimy je na natynkowe i podtynkowe. Cieszą się one popularnością szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie sporą wagę przykłada się do kwestii praktycznych oraz estetycznych. Baterie natynkowe przytwierdzone są bezpośrednio do ściany, co daje możliwość zagospodarowania miejsca na umywalce. Wyróżniają się one klasycznym, ponadczasowym designem, łatwością dostępu oraz atrakcyjnymi cenami. Te podtynkowe natomiast, są niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości, dzięki temu, że wszystkie elementy montażowe są umieszczone we wnętrzu ściany. Ich minusem jest jednak fakt, iż w przypadku awarii konieczne jest zniszczenie ogromnej powierzchni ściany, co na ogół wiąże się z gigantycznymi kosztami naprawy. Bateria umywalkowa w ścianie to doskonały wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na funkcjonalności i efektach wizualnych. 

Baterie prysznicowe

Prysznic jest coraz częściej wybieranym urządzeniem łazienkowym, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnej wanny. Ceniony jest między innymi za możliwość wzięcia szybkiej i sprawnej kąpieli, a także oszczędności wody, a co za tym idzie polepszenia stanu środowiska oraz zmniejszenia rachunków. Producenci, dostosowując się do stale zmieniających się potrzeb klientów, oferują szeroki wybór różnego rodzaju baterii prysznicowych. Tak samo, jak w przypadku umywalek, wyróżniamy baterie natynkowe oraz podtynkowe. Zarówno metoda ich działania, jak i zalety płynące z użytkowania, są zbliżone. Warto zaznaczyć przede wszystkim, iż montaż baterii natynkowych jest o wiele tańszy i łatwiejszy od mocowania tych podtynkowych. Z drugiej strony jednak, atutem baterii prysznicowych podtynkowych jest fakt, że nie zaburzają one estetyki całego pomieszczenia, ponieważ jedynymi widocznymi elementami są dźwignia, maskownica oraz wylewka. W obecnych czasach, technologia towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życia. Wraz z jej postępem, tradycyjne urządzenia zostają powoli, acz sukcesywnie wypierane przez te nowocześniejsze, bardziej zautomatyzowane. Tę samą tendencję możemy zauważyć również w branży aranżacji wnętrz. Postaw na innowacyjne rozwiązania, wybierając baterie prysznicowe elektroniczne. Te bezdotykowe biorą zasadniczy udział w utrzymywaniu czystości, co jest szczególnie istotne w przypadku miejsc publicznych. Są one idealnym rozwiązaniem również w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. Metoda działania tych urządzeń jest stosunkowo prosta, a cały mechanizm opiera się w dużej mierze na czujniku podczerwieni. Wyróżniamy również baterie prysznicowe wyposażone w wylewkę wannową. Osoby, decydujące się na aranżację swojej nowej łazienki, coraz częściej stawiają na wielofunkcyjne rozwiązania. W taki też sposób, powstał prysznic, który jednocześnie pełni funkcję wanny. Osobną kategorią są baterie natryskowe ścienne, które pełnią funkcję obowiązkowego dodatku do każdej kabiny prysznicowej, jeśli zależy Ci na podniesieniu komfortu kąpieli. Postaw na funkcjonalne wnętrze łazienki w nowoczesnym stylu i ciesz się wygodą oraz estetyką. Baterie natryskowe to element, dzięki któremu, biorąc prysznic, nie musisz się martwić o zbyt zimną lub zbyt ciepłą wodę. Wybierając baterie prysznicowe z funkcją natrysku, zwróć uwagę na to, aby posiadały one możliwość dowolnego dopasowywania za pomocą pokrętła. Dzięki temu, termostat zapamięta Twoje wcześniej ustalone ustawienia i będzie się samodzielnie dostosowywać. Tego rodzaju baterie łazienkowe, pomogą Ci także w oszczędzaniu wody. Eksperci oszacowali, iż po zamontowaniu baterii prysznicowych natryskowych oszczędzisz aż do czterdziestu procent wody, co bezpośrednio odbije się na zmniejszeniu Twoich rachunków, a także odegra zasadniczy udział w dbaniu o środowisko naturalne. 

 

Baterie wannowe

Pomimo ciągle wzrastającej popularności pryszniców, wiele osób wciąż decyduje się na wannę. Do jej walorów należy między innymi możliwość długiej kąpieli. Jeśli chodzi o baterie wannowe, ich niezbędnym elementem są tak zwane wylewki wannowe. W tym przypadku, równie ważny, jak kwestie praktyczne, jest efektowny wygląd. Wybierając odpowiednią baterię wannową, należy mieć na względzie, iż wylewka do wanny to najbardziej widoczny element całej konstrukcji. Do najpopularniejszych rodzajów baterii wannowych należą te otworowe, które - w zależności od wybranego modelu - mogą posiadać jedną, dwie, trzy, a nawet cztery specjalnie przygotowane dziurki. Służą one do montowania głównie na brzegach wanny lub jej obudowie. Praktycznym rozwiązaniem aranżacyjnym, może być technika montowania baterii otworowej na oddzielnej półce, z racji na jej spory ciężar. Identycznie, jak w przypadku wcześniej omawianych baterii umywalkowych i prysznicowych, producenci oferują również natynkowe i podtynkowe baterie wannowe. Wybierając te podtynkowe, licz się z faktem, że na zewnątrz widoczne są jedynie pokrętła i ujście wody. Warto mieć na względzie również to, iż na półkach sklepowych dostępne są jedno i dwuuchwytowe wersje baterii otworowych. Wiele producentów oferuje także termostatyczne, których konstrukcja sprawia, że umożliwiają one możliwość o wiele większego przepływu wody. Z tego też powodu, cieszą się uznaniem wśród posiadaczy wanien o sporej kubaturze. Kolejnym wariantem mogą być także baterie wannowe wolnostojące, nazywane potocznie bateriami wannowymi podłogowymi. Nie sposób o inny element, którego nazwa jest tak ściśle powiązana z jego przeznaczeniem. Do zalet, za które cenione są te baterie łazienkowe, należy spory zasięg kranu. Zwracaj uwagę na te modele, które wyposażone są w spory, elastyczny wąż, dodatkowo przedłużający długość kranu. Dodatkowo, baterie stojące cechują się większym poziomem estetyki oraz funkcjonalności. Co równie istotne, w obecnych czasach, producenci oferują szeroki asortyment tego rodzaju baterii. Z tego też powodu, każdy z klientów znajdzie coś dla siebie, co idealnie wpisze się w klimat jego wnętrza. Zajmują one jednak sporo miejsca, dlatego, jeśli borykasz się z problemem zbyt małej powierzchni w Twojej łazience, postaw raczej na alternatywne rozwiązanie w postaci baterii wannowych ściennych. 

Baterie bidetowe

Ostatnią kategorią baterii łazienkowych, są baterie bidetowe. Chociaż sam w sobie bidet nie należy do elementów, będących podstawowym wyposażeniem łazienki, jego kupno znacznie ułatwia codzienne życie. Ich pierwotnym zastosowaniem, była pomoc w podmywaniu miejsc intymnych, chociaż spełniają się również jako sprzęty, dzięki którym można w łatwy i szybki sposób umyć ręce, stopy, a nawet twarz. Do niepodważalnych zalet bidetów należy możliwość zachowania higieny na najwyższym poziomie, przy maksymalnym komforcie i wygodzie, płynących z użytkowania sprzętu. Jest on doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, a także małych dzieci. Z tego też powodu, wolną przestrzeń w łazience, możesz zagospodarować na bidet. Do wyboru są zarówno stojące, jak i wiszące.

 

Przechodząc jednak do kwestii samych w sobie baterii bidetowych, na rynku dostępne są baterie ścienne, nazywane również bidetkami, a także stojące. Jeśli chodzi o tę pierwszą kategorię, służy ona do montażu wraz z bidetem. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie cennego miejsca w łazience, ale również ułatwia całą pracę. Baterie bidetowe stojące możesz zamontować samodzielnie, bez pomocy profesjonalistów. Taki rodzaj armatury bidetowej wyróżnia się na tle innych przede wszystkim łatwością w utrzymaniu w czystości. Bezpośrednio powiązany z tym faktem, jest niezwykle prosty dostęp do wszelkich wężyków i uszczelek, a także innych elementów, wchodzących w skład baterii stojącej.

Bidetki natomiast, są bateriami ściennymi ze słuchawką bidetową, dzielącymi się na podtynkowe i natynkowe. Ta pierwsza kategoria należy do cechujących się o wiele wyższym poziomem estetyki. A to wszystko za sprawą konstrukcji, która sprawia, że wszelkie elementy montażowe są umieszczone w głębi ściany, co sprawia, iż są one niewidoczne podczas korzystania z łazienki. W przypadku awarii jednak, dostęp do uszkodzonego sprzętu jest niezwykle skomplikowany. Cena jej naprawy czy też wymiany może w konsekwencji okazać się więc bardzo wysoka. Jeśli natomiast zależy Ci przede wszystkim na tym, aby Twoje baterie bidetowe były praktyczne, a kwestie wizualne są dla Ciebie drugorzędne, postaw na te natynkowe. Do ich głównych walorów należy to, że są one o wiele łatwiejsze w codziennej eksploatacji, ponieważ dostęp do wszystkich części nie jest niczym ograniczony.

 

Baterie łazienkowe - kluczowe zasady, którymi powinieneś się kierować, podczas ich wyboru

Jeśli już wiesz, do czego tak naprawdę służą baterie łazienkowe oraz jakie są ich rodzaje, pora przejść do kolejnej, być może najważniejszej, kwestii. Baterie łazienkowe pełnią niezwykle istotną funkcję w naszych łazienkach. Bez nich, nie moglibyśmy sterować ilością oraz temperaturą wypływającej wody. Z tego też powodu, ich wybór nie powinien być podyktowany pochopną decyzją. Przedstawimy kluczowe zasady, którymi powinieneś się kierować, mając w planach zakup odpowiednich baterii do łazienki. W tym przypadku, należy zwracać uwagę przede wszystkim na funkcjonalność, tym samym pozwalając kwestiom wizualnym zejście na dalszy plan. Jeśli nie masz doświadczenia z bateriami łazienkowymi, postaw na renomowane marki, znane na całym świecie z najwyższej jakości swoich produktów. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i konieczności wymiany baterii na nowe.

Sprawdzeni producenci są gwarancją doskonałej klasy materiałów, które wyróżniają się wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością zarówno na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek użytkowania. Należy również pamiętać, że łazienka to przede wszystkim miejsce, gdzie wszelkie powierzchnie narażone są na stały kontakt z wodą i parą wodną. Tworzywa, z których wykonane są baterie łazienkowe, powinny być więc wodoodporne, nie pozwalając wodzie na wniknięcie do ich wnętrza.

Równie ważny jest także odpowiedni dobór baterii do urządzenia łazienkowego, w którym zamierzamy ją zamontować. Tak więc w przypadku umywalek, postaw na baterie do umywalek, a mając na względzie bidety, idealnym rozwiązaniem będzie bateria bidetka. Pamiętaj także, aby przed zakupem baterii łazienkowych, dokładnie zmierzyć wannę, umywalkę, bidet lub prysznic. Ich wymiary nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże. W przypadku tych pierwszych, korzystanie z danego sprzętu łazienkowego, może okazać się po prostu niewygodne. Za małe baterie stanowczo obniżają komfort użytkowania. Jeśli jednak chodzi o tę drugą kategorię, zbyt duże baterie mogą przyczynić się do nadmiernego zużycia wody, a co za tym idzie podwyższenia rachunków. 

Należy pamiętać jednak, że kwestie praktyczne to nie wszystko. Jeśli już wybrałeś wytrzymałą, wodoodporną i dopasowaną do rodzaju i wymiarów urządzenia baterię łazienkową, zwróć uwagę na jeszcze jeden szczegół. Są to mianowicie względy estetyczne. Zastanów się, która z wcześniej wybranych baterii łazienkowych będzie doskonałym wyborem dla Twojej łazienki. Powinna ona być idealnym dopełnieniem wnętrza, współgrając z resztą sprzętów, urządzeń, a także dodatków. W obecnych czasach, wielką popularnością cieszą się takie style urządzania łazienek, jak nowoczesny, skandynawski lub industrialny. Postaw na minimalistyczne baterie łazienkowe o prostych kształtach w srebrnym kolorze.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż wielu klientów zwraca uwagę nie tylko na najwyższą jakość wykonania, ale również przystępna cena. Powinna być ona atrakcyjna i zachęcać do zakupu. Ile kosztuje bateria łazienkowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy mianowicie od producenta, klasy materiałów, a także stylu. Wiele sklepów, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, oferuje baterie łazienkowe w niskich cenach. Chcąc zakupić tego rodzaju element, musisz liczyć się z kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych. 

Baterie łazienkowe - podsumowanie

Czytając dzisiejszy artykuł, dowiedziałeś się, do czego służą baterie łazienkowe, jakie są ich rodzaje, a także zapoznałeś się z zasadami, którymi powinieneś kierować się podczas ich wyboru. Pamiętaj, że należy postawić przede wszystkim na najwyższą jakość, odporność, komfort użytkowania, a także atrakcyjną cenę. Równie istotne są także przyjemne dla oka efekty wizualne. Mamy nadzieję, że chociaż w najmniejszym stopniu, nakierowaliśmy Cię na odpowiednią drogę, jeśli chodzi o kupno baterii do Twojej łazienki. Życzymy przyjemnych zakupów oraz samych udanych aranżacji! 

 
Promocje
Tres Project Bateria Umywalkowa Stal 21190601AC
Tres Project Bateria Umywalkowa Stal 21190601AC

1 455,09 zł

Cena regularna: 2 078,70 zł

Najniższa cena: 1 455,09 zł
szt.
Ideal Standard Connect Deska Sedesowa Wolnoopadająca E712701
Ideal Standard Connect Deska Sedesowa Wolnoopadająca E712701

442,80 zł

Cena regularna: 738,00 zł

Najniższa cena: 738,00 zł
szt.
Tres Loft Colors Bateria Kranowa Jednostrumieniowa 20050301OR
Tres Loft Colors Bateria Kranowa Jednostrumieniowa 20050301OR

817,95 zł

Cena regularna: 1 168,50 zł

Najniższa cena: 817,95 zł
szt.
Ideal Standard Conca Bateria Wannowo-natryskowa Ścienna Chrom BC762AA
Ideal Standard Conca Bateria Wannowo-natryskowa Ścienna Chrom BC762AA

2 214,59 zł

Cena regularna: 2 516,58 zł

Najniższa cena: 2 516,58 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium