Czym jest i jak działa syfon?

Czym jest i jak działa syfon?

Syfon jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki. Dzięki niemu woda z umywalki i wanny może bez problemu odpłynąć do kanalizacji. Należyty wybór syfonu decyduje o wygodzie jego użytkowania. Urządzenie te w zależności od rodzaju budowy może zajmować różną powierzchnię pod umywalką lub wanną. Ważny jest również materiał, z jakiego są one wykonane, a także ich przeznaczenie, ponieważ jedne są tylko do wanny, a inne do umywalek czy zlewów. Rozwój technologiczny pozwala na pełen wachlarz możliwości podczas wyboru odpowiedniego i pasującego syfonu do własnych potrzeb i miejsca, w którym będzie on zainstalowany.

Działanie syfonu

Głównym zadaniem syfonu jest odprowadzanie wody do miejskiej bądź przydomowej kanalizacji, która trafia do syfonu przez odpływ w umywalce, wannie czy zlewie. Syfony zatrzymują niedużą część wody po to, aby stworzyć barierę zabezpieczającą mieszkańców przed wdychaniem brzydkich zapachów i nieprzyjemnych gazów, które mogą wybijać się z szamba lub z rur kanalizacyjnych. Niewielka warstwa wody zabezpiecza pomieszczenie przed niepożądanymi zapachami, jednakże syfony mogą blokować się stałymi elementami, które wpadają do odpływu i są tak ciężkie, że opadają na dnie urządzenia. W takim wypadku warto stosować środki do przeczyszczania rur na przykład powszechnie znanego kreta. W sytuacji, gdy jest złe lub brakuje odpowietrzenia, można spotkać się z procesem odbijania powietrza z szamba. Przyczyną może być zasysanie wody z syfonu do szamba lub ewentualne wyschnięcie wody w syfonie, gdy rzadko z niego korzystamy. W takim wypadku wystarczy zalać syfon wodą w celu usunięcia zjawiska odbijania powietrza.

Rodzaje syfonów i ich wybór do łazienki

Odpowiednio dobrany syfon do łazienki, aby spełniał swoje funkcje, musi być wyprodukowany z odpowiedniego materiału, mieć dostosowany kształt do otoczenia i odpowiednie zastosowanie. Najbardziej powszechnymi syfonami są butelkowe i rurowe tzw. samoczyszczące. Syfon butelkowy jest odpowiedni dla klienta, który ma ograniczone miejsce na montaż tego urządzenia. W swojej budowie posiada zbiornik na dole, który przypomina butelkę i gromadzi się w nim woda, która zapewnia barierę, a przy tym łatwo wyczyścić taki syfon. Wystarczy odkręcić dolną część i pozbyć się zebranych nieczystości. Syfony rurowe to urządzenia dla osób, które mają więcej miejsca w łazience. Składa się on z jednego elementu, którym jest kawałek wygiętej rury w kształcie liter S lub U. Rzadko dochodzi w nim do awarii, ponieważ jest łatwy w budowie. Syfon sam się oczyszcza poprzez przepływ wody wewnątrz, dzięki czemu nie gromadzą się w tym miejscu zanieczyszczenia. Innym modelem stosowanym w wypadku problemu z cofaniem się wody z kanalizacji jest syfon kulowy. Często zakupywany i montowany jest przez klientów, którzy mieszkają w nisko położonych mieszkaniach i pomieszczeniach. Wyposażony jest w specjalną gumową kulkę, która pod naciskiem wody dociska się i blokuje wypływającą wodę. W dzisiejszych czasach wiele osób stosuje ukrywanie syfonu w ścianie, czyli tak zwane syfony podtynkowe. Poważną wadą tych urządzeń jest fakt, iż w przypadku awarii trzeba niszczyć ścianę, aby się do niego dostać. Ponadto syfony są zróżnicowane pod względem miejsca przeznaczenia. Jeżeli mowa o syfonie do wanny lub prysznica z brodzikiem to warto w takim wypadku zastosować syfon płaski, który zajmuje niewiele miejsca. W przypadku niecodziennych modeli wanien stosuje się specjalne odpływy, które są ukryte pod wanną. Stosuje się taki zabieg, aby nie stosować rur, które będą oszpecały łazienkę.

 

Promocje
Tres Slim Exclusive Maskownica do wpuszczanego korpusu 1-drożnego Rapid-box 20227810OM 24-K Matowe Złoto
Tres Slim Exclusive Maskownica do wpuszczanego korpusu 1-drożnego Rapid-box 20227810OM 24-K Matowe Złoto

731,85 zł

Cena regularna: 1 045,50 zł

Najniższa cena: 784,12 zł
szt.
Ideal Standard Simplicity Zbiornik  do kompaktu wc, doprowadzenie wody z boku, zbiornik 3/6 L E876001
Ideal Standard Simplicity Zbiornik do kompaktu wc, doprowadzenie wody z boku, zbiornik 3/6 L E876001

656,08 zł

Cena regularna: 1 093,47 zł

Najniższa cena: 656,08 zł
szt.
Ideal Standard Eurovit Deska Sedesowa Wolnoopadająca E131801
Ideal Standard Eurovit Deska Sedesowa Wolnoopadająca E131801

167,00 zł

Cena regularna: 280,44 zł

Najniższa cena: 280,44 zł
szt.
Tres Slim Exclusive Zestaw Termostatyczny Złoto 20725202OR
Tres Slim Exclusive Zestaw Termostatyczny Złoto 20725202OR

9 197,20 zł

Cena regularna: 13 138,86 zł

Najniższa cena: 9 854,14 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium