Czym jest i jak działa syfon?
Syfon jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki. Dzięki niemu woda z umywalki i wanny może bez problemu odpłynąć do kanalizacji. Należyty wybór syfonu decyduje o wygodzie jego użytkowania. Urządzenie te w zależności od rodzaju budowy może zajmować różną powierzchnię pod umywalką lub wanną. Ważny jest również materiał, z jakiego są one wykonane, a także ich przeznaczenie, ponieważ jedne są tylko do wanny, a inne do umywalek czy zlewów. Rozwój technologiczny pozwala na pełen wachlarz możliwości podczas wyboru odpowiedniego i pasującego syfonu do własnych potrzeb i miejsca, w którym będzie on zainstalowany.
Działanie syfonu
Głównym zadaniem syfonu jest odprowadzanie wody do miejskiej bądź przydomowej kanalizacji, która trafia do syfonu przez odpływ w umywalce, wannie czy zlewie. Syfony zatrzymują niedużą część wody po to, aby stworzyć barierę zabezpieczającą mieszkańców przed wdychaniem brzydkich zapachów i nieprzyjemnych gazów, które mogą wybijać się z szamba lub z rur kanalizacyjnych. Niewielka warstwa wody zabezpiecza pomieszczenie przed niepożądanymi zapachami, jednakże syfony mogą blokować się stałymi elementami, które wpadają do odpływu i są tak ciężkie, że opadają na dnie urządzenia. W takim wypadku warto stosować środki do przeczyszczania rur na przykład powszechnie znanego kreta. W sytuacji, gdy jest złe lub brakuje odpowietrzenia, można spotkać się z procesem odbijania powietrza z szamba. Przyczyną może być zasysanie wody z syfonu do szamba lub ewentualne wyschnięcie wody w syfonie, gdy rzadko z niego korzystamy. W takim wypadku wystarczy zalać syfon wodą w celu usunięcia zjawiska odbijania powietrza.
Rodzaje syfonów i ich wybór do łazienki
Odpowiednio dobrany syfon do łazienki, aby spełniał swoje funkcje, musi być wyprodukowany z odpowiedniego materiału, mieć dostosowany kształt do otoczenia i odpowiednie zastosowanie. Najbardziej powszechnymi syfonami są butelkowe i rurowe tzw. samoczyszczące. Syfon butelkowy jest odpowiedni dla klienta, który ma ograniczone miejsce na montaż tego urządzenia. W swojej budowie posiada zbiornik na dole, który przypomina butelkę i gromadzi się w nim woda, która zapewnia barierę, a przy tym łatwo wyczyścić taki syfon. Wystarczy odkręcić dolną część i pozbyć się zebranych nieczystości. Syfony rurowe to urządzenia dla osób, które mają więcej miejsca w łazience. Składa się on z jednego elementu, którym jest kawałek wygiętej rury w kształcie liter S lub U. Rzadko dochodzi w nim do awarii, ponieważ jest łatwy w budowie. Syfon sam się oczyszcza poprzez przepływ wody wewnątrz, dzięki czemu nie gromadzą się w tym miejscu zanieczyszczenia. Innym modelem stosowanym w wypadku problemu z cofaniem się wody z kanalizacji jest syfon kulowy. Często zakupywany i montowany jest przez klientów, którzy mieszkają w nisko położonych mieszkaniach i pomieszczeniach. Wyposażony jest w specjalną gumową kulkę, która pod naciskiem wody dociska się i blokuje wypływającą wodę. W dzisiejszych czasach wiele osób stosuje ukrywanie syfonu w ścianie, czyli tak zwane syfony podtynkowe. Poważną wadą tych urządzeń jest fakt, iż w przypadku awarii trzeba niszczyć ścianę, aby się do niego dostać. Ponadto syfony są zróżnicowane pod względem miejsca przeznaczenia. Jeżeli mowa o syfonie do wanny lub prysznica z brodzikiem to warto w takim wypadku zastosować syfon płaski, który zajmuje niewiele miejsca. W przypadku niecodziennych modeli wanien stosuje się specjalne odpływy, które są ukryte pod wanną. Stosuje się taki zabieg, aby nie stosować rur, które będą oszpecały łazienkę.