Drewno w łazience - wady i zalety materiału

Drewno w łazience - wady i zalety materiału

Drewno stanowi najstarszy, a zarazem jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w celu efektownego wykończenia wnętrza. Stosowane w łazience jest tematem budzącym szereg kontrowersji, głównie ze względu wysokiej wrażliwości na wilgoć. Poznaj najważniejsze wady i zalety drewna wykorzystanego przy aranżacji łazienki!

Estetyczna aranżacja przestrzeni

Jednym z fundamentalnych argumentów przemawiających za drewnianym wykończeniem łazienki jest znaczne usprawnienie estetyki. Niezależnie od dobranego gatunku i sposobu wykonania, omawiany materiał ociepla wnętrze urządzanej przestrzeni.

Drewno efektywnie łączy się zarówno z konwencjonalnymi płytkami, jak również najpopularniejszymi materiałami ostatnich czasów. Dzięki temu można utworzyć niepowtarzalną kompozycję złożoną z omawianego materiału oraz kamienia naturalnego, szkła, betonu bądź stali.

Przełamanie chłodnego stereotypu łazienki

Standardowa łazienka kojarzona jest przede wszystkimi z płytkami ceramicznymi, ze względu na ich wysoką odporność na zawilgocenie. Wnętrze urządzone w podany sposób jest jednak zimne, nieprzyjemne oraz pozbawione nuty awangardowości.

Jednym z najlepszych sposobów na przełamanie chłodnego stereotypu łazienki jest wprowadzenie innowacyjnych elementów drewnianych. Meble, podłoga bądź ściany wykonane z omawianego materiału całkowicie odmienią ceramiczną przestrzeń. Wykorzystanie drewnianych elementów nadają łazience pożądanej lekkości i pozytywnie wpływają na przytulność wnętrza.

Wysoka trwałość drewnianych mebli

Drewniane meble w łazience są nieodłącznie związane z ekstremalną wytrzymałością. Prawidłowo zaimpregnowane zachowują na lata swoje właściwości.

Dodatkową zaletą drewnianych mebli jest efektywny sposób starzenia. Wraz z wiekiem omawiany materiał nabiera charakterystycznego kolorytu, stając się tym samym ciemniejszy i bardziej wyrazisty. Oznaki zużycia stanowią w tym przypadku kolejną zaletę, ze względu na efektywny wygląd poszczególnych detali. Dodatkowym atutem drewnianych mebli jest ich ciepło, uzyskane dzięki długiemu utrzymywaniu wysokiej temperatury.

Odkształcenie mebli po latach

Dobierając drewniane meble do łazienki warto mieć na uwadze ich skłonność do odkształceń po kilku latach użytkowania. Decydujący jest w tym przypadku tzw. współczynnik skurczu drewna, którego wartość powinna być jak najniższa.

Optyczne zmniejszenie przestrzeni

Do wad drewna w łazience należy również możliwość optycznego zmniejszenia dostępnej przestrzeni. Łazienka w większości przypadków nie należy do największych pomieszczeń w mieszkaniu. Ciemny kolor oraz wyraźne wzory słojów mogą ten efekt potęgować, przez co osiągnięty zostanie efekt odwrotny do zamierzonego.

Aby temu zapobiec warto połączyć drewniane elementy w łazience z innymi materiałami. Połączenie bieli z brązem stanowi najpopularniejsze rozwiązanie. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie i sporej wielkości lustra dodatkowo powiększą aranżowana przestrzeń.

Konieczność zaimpregnowania

Łazienka jest przestrzenią o wysokiej wilgotności, sprzyjającej rozwojowi pleśni i grzybów. Z tego względu impregnacja drewnianych elementów jest niezbędna, aby na lata zachować estetyczny wygląd drewna. Specjalistyczne preparaty stanowią w tym przypadku barierę ochronną, zabezpieczającą przez odkształceniem bądź nadmierną zmianą koloru.

Współcześnie stosowana impregnacja przy pomocy lakierów bądź olejów zabezpiecza przed gromadzeniem się wilgoci wewnątrz materiału. Z tego względu należy regularnie powtarzać zabiegi konserwacyjne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium