Jak wybrać grzejnik łazienkowy

Grzejnik łazienkowy - jak wybrać?

Remontując łazienkę lub urządzając ją od podstaw, podejmujesz decyzje o kolorystyce, zainstalowaniu wanny lub prysznica, toalecie w osobnym pomieszczeniu lub wręcz przeciwnie. Przeglądasz katalogi z meblami łazienkowymi oraz oferty pralek. W natłoku dokonywanych wyborów bardzo łatwo zapomnieć o grzejniku łazienkowym, który jest istotnym elementem.

Grzejnik łazienkowy - jak obliczyć moc?

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń, łazienka jest miejscem, które wymaga temperatury o kilka stopni wyższej, tj. około 24oC. Z tego powodu bardzo istotną kwestią jest umiejętne obliczenie mocy grzejnika. Będzie ona rzutowała na jego wielkość oraz przede wszystkim na komfort korzystania z pomieszczenia.

Specjaliści twierdzą, że dla pomieszczenia o wysokości do 2,7m, moc grzejnika oblicza się wg wzoru: 100-130W x m2. Oczywiście, mowa tutaj o pomieszczeniu dobrze izolowanym i szczelnych oknach łazienkowych. Jeśli te warunki nie są spełnione należy w obliczeniach zwiększyć moc.

Oczywiście poza mocą ważne jest to, czy grzejnik ma być tylko podłączony do sieci grzewczej (grzejnik wodny), wodno-elektryczny, czy jedynie elektryczny. W dwóch pierwszych przypadkach bardzo ważną kwestią jest temperatura wody, która będzie wpływała do urządzenia.

Grzejnik łazienkowy - jak ma wyglądać?

W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że jedynie wyobraźnia ogranicza nas dokonujących zakupu grzejnika łazienkowego. Na rynku dostępne są bardzo dekoracyjne wzory, jak np. szklane panele, stalowe grzejniki w fikuśnych kształtach.

Jeśli decydujemy się na grzejnik ze względów funkcjonalnych, to z pomocą przyjdą nam przeróżne wersje grzejników drabinkowych, jak również płytowych. Z reguły kupujący decydują się na wariant grzejnika drabinkowego, ponieważ świetnie sprawdza się przy suszeniu mokrych ręczników lub prania.

Jednak nie tylko kształt warunkuje wybór grzejnika. Ważnym zagadnieniem jest również kolorystyka, która powinna niemal idealnie wpisać się w ogólną koncepcję aranżacji łazienki. Producenci coraz częściej oferują pełną paletę barw malowanych proszkowo urządzeń grzejnych. Jednak najchętniej wybieranymi są te w kolorach: białym, antracytowym (niemal czarnym) lub chromowane. Warto pamiętać, że grzejniki z chromowaną powierzchnią prezentują się bardzo elegancko, ale są o około 20% mniej wydajne, więc najlepiej zakupić grzejnik o większej mocy.

Grzejnik łazienkowy - jaką dodatkową funkcję może spełniać?

W zależności od naszej koncepcji, grzejnik może być ekstrawaganckim elementem dekoracyjnym lub dyskretnie wtopić się w tło. Wspominaliśmy już o niezwykle ozdobnych grzejnikach wykonanych np. ze szkła. Innymi możliwościami są np, grzejniki 2 w 1 jednocześnie będące także lustrem, półką, tablicą ścieralną (informacyjną), czy rzeźbą (niektóre przybierają naprawdę piękne kształty brył przestrzennych).

Sapho Pasador

Grzejnik łazienkowy - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotną kwestią jest to, czy grzejnik ma stać, czy zostanie zamontowany na ścianie. Grzejniki wolnostojące to najczęściej urządzenia elektryczne, które można dowolnie przestawiać w trakcie użytkowania. W przypadku powieszenia urządzenia na ścianie, ważne jest jego usytuowanie względem okna, czy drzwi wejściowych do pomieszczenia.

Równie ważny jest materiał, z którego został wykonany konkretny model grzejnika łazienkowego. Do najbardziej popularnych należą konstrukcje stalowe i aluminiowe, ale na rynku można spotkać także szklane, lustrzane, czy granitowe. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że każdy materiał, z którego został zrobiony konkretny model urządzenia, będzie miał inną moc grzewczą.

Jeśli w domu lub mieszkaniu mamy tradycyjną, wodną instalację grzewczą, warto zastanowić się, czy do wybranego modelu grzejnika nie dokupić grzałki. Jej zainstalowanie i użytkowanie będzie wymagało podłączenia do prądu, ale możliwość dogrzewania łazienki poza sezonem grzewczym, wydaje się być dobrą perspektywą. Nie tylko zrobi się cieplej w pomieszczeniu, ale również ułatwi to suszenie mokrych ręczników, czy prania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium