Jak dobrać lustro do łazienki?

Jak dobrać lustro do łazienki?

Lustra w łazience spełniają dwie bardzo ważne role. Z jednej strony umożliwiają przeglądanie się, a z drugiej stanowią bardzo ważny element dekoracyjny, który znaleźć można praktycznie w każdej łazience. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych luster, które różnią się od siebie pod naprawdę wieloma względami. Z tego też powodu dobór odpowiedniego lustra do łazienki ni jest tak prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Nie należy jednak podchodzić lekceważąco do wyboru odpowiedniego lustra, ponieważ będzie ono miało naprawdę spory wpływ na codzienną rutynę. To przed lustrem ludzie się przecież golą, czeszą czy malują. Z tego też powodu warto dokładnie przemyśleć dobór lustra do łazienki. 

Warto zacząć od tego, aby wybrać lustro, które nadaje się do użytkowania przy warunkach, jakie panują w łazience. Duża ilość stale obecnej wilgoci sprawia, że lustro stosowane w łazience musi być wykonane z materiałów odpornych na takie warunki. Najlepiej jest więc zatem wybierać lustra posiadające specjalną powłokę ochronną, która znacząco wydłuża ich żywotność i dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najtańsze i najbardziej podstawowe lustra nie mogą być stosowane w łazienkach, ponieważ tracą one szybko swoje właściwości i szybko potrafi osadzać się na nich duża ilość pary wodnej. 

Rozmiar i umiejscowienie lustra

Lustro łazienkowe powinno być jak najlepiej dopasowane do konkretnej łazienki. Z tego też powodu nie może ono być ani za duże, ani za małe. Najlepiej dobierać lustro względem tego jak duża jest sama łazienka. Należy jednak pamiętać również o funkcjonalności, ponieważ zbyt małe lustro będzie po prostu nie praktyczne, natomiast zbyt duże może przytłaczać i negatywnie wpływać na cały design łazienki. Sam wybór miejsca, w którym lustro zawiśnie, powinien również być dokładnie przemyślany. Większość osób decyduje się na umiejscowienie lustra nad umywalką. Jest to bardzo praktycznie rozwiązanie, jednak nie zawsze musi być stosowane. Dobrym pomysłem może być umiejscowienie lustra na przeciwległej ścianie od umywalki. Taki zabieg powiększy całą łazienkę wizualnie. Samo lustro powinno być również zamontowane na takiej wysokości, aby każdy z domowników mógł z niego wygodnie korzystać. 

Kształt lustra

Na rynku popularne są przede wszystkim lustra kwadratowe oraz okrągłe. Decyzja o tym, jaki kształt powinno mieć lustro łazienkowe, powinna być podjęta po przeanalizowaniu tego, jaki kształt najlepiej będzie pasował do reszty elementów w łazience. Zazwyczaj te łazienki, w których znajduje się wiele elementów kubistycznych dobrze komponują się gdy zamontowane jest lustro kwadratowe, które dobrze wpasowuje się w cały design. Jeżeli natomiast łazienka jest nieco bardziej delikatna, posiada wiele kolistych lub obłych elementów, to lustro okrągłe nada się w takim przypadku idealnie. Finalna decyzja powinna iść jednak również w parze z indywidualnymi upodobaniami. 

Wygląd lustra

Dzisiejsze łazienki są wykonywane w naprawdę różnych stylach. Zarówno te nowoczesne, jak i również te bardziej klasyczne potrafią robić duże wrażenie. Zasadniczo w stylu nawiązującym do klasyki bardzo dobrze sprawdzają się lustra posiadające duże i bogato zdobione ramy wykonane z drewna. Takie lustra mają swój niepowtarzalny charakter i potrafią odmieniać całe wnętrze, a przy tym wyglądają spektakularnie. Łazienki w stylu nowoczesnym są bardzo minimalistyczne, dlatego również lustra stosowane w takich łazienka są bardzo proste i nie cechują się wymyślnymi kształtami. Ich ramy nie posiadają żadnych zdobień, jednak nie zmienia to faktu, że nadal wyglądają bardzo dobrze. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium