Jak poradzić sobie z zaciekami z twardej wody na armaturze?

Jak poradzić sobie z zaciekami z twardej wody na armaturze?

Zacieki na armaturze nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą również spowodować, że łazienkowe baterie będą szybciej się zużywać. Twarda woda powoduje powstawanie kamienia. Ten zaś może uszkadzać ruchome elementy baterii i zatykać otwory w słuchawce prysznicowej lub deszczownicy. O tym, jak poradzić sobie z zaciekami z twardej wody na armaturze łazienkowej, przeczytasz poniżej.

Domowe sposoby na zacieki z twardej wody

Aby pozbyć się zacieków z twardej wody, można sięgnąć po ocet. Należy zmieszać ze sobą w proporcjach 1:1 wodę z octem. Następnie takim roztworem trzeba nasączyć szmatkę lub większy płatek kosmetyczny i obłożyć nimi kran. Po 1-2 godzinach baterię należy przetrzeć suchą szmatką.

Wielu ludzi nie korzysta z tej metody z uwagi na nieprzyjemny zapach octu. W takiej sytuacji do przygotowanego roztworu można dodać kilka kropel olejku eterycznego. Zapach octu wywietrzeje dość szybko, a przyjemna woń olejku pozostanie na dłużej.

Inną, równie popularną metodą, jest wykorzystanie cytryny lub kwasku cytrynowego. W tym celu należy przecierać armaturę połówką cytryny. Można też użyć szmatki nasączonej sokiem z cytryny albo kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w niewielkiej ilości wody. Ta metoda wymaga większego zaangażowania niż użycie octu, ale też przynosi dobre rezultaty.

Do mycia armatury łazienkowej można także wykorzystać parownicę. Gorący strumień powietrza rozbija cząsteczki kamienia i pomaga pozbyć się zacieków z baterii łazienkowych. Czyszczenie parą jest nie tylko ekologiczne, ale i bardzo skuteczne. Para zabija większość bakterii, które gromadzą się w każdej łazience.

Warto też przecierać baterie z wody na bieżąco. Przy większej liczbie domowników trudno dopilnować, by każdy to robił, gdy skorzysta z kranu lub prysznica, ale dzięki temu osad na nie będzie się tworzył.

Chemiczne środki do mycia armatury łazienkowej

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które służą do codziennego mycia baterii łazienkowych. Dzięki nim można usunąć zacieki. Niektóre z uwagi na skład wymagają użycia rękawic. Sporo z nich to płyny ekologiczne, oparte na naturalnych składnikach. Te uznać można za najbezpieczniejsze.

W przypadku zaniedbanych baterii, na których osadził się kamień, trzeba sięgnąć po środki w żelu, które go rozpuszczą. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nie wolno też stosować kilku preparatów jednocześnie - ich odmienny skład może spowodować powstanie reakcji chemicznej, w wyniku której bateria się zniszczy.

Zmiękczacz wody

Twarda woda to nie tylko problem z osadem na bateriach łazienkowych i białej zabudowie. Kamień osadza się na innych domowych sprzętach, które korzystają z wody (pralka, zmywarka, czajnik) i skraca ich żywotność. W takiej sytuacji można zakupić zmiękczacz wody. To urządzenie, które montuje się na wejściu zimnej wody do budynku. Trzeba go także podłączyć do zasilania i kanalizacji. Najlepiej zrobić to już na etapie budowy instalacji. W zamieszkałych budynkach montaż zmiękczacza również jest możliwy, ale czasem wymaga przeróbek hydraulicznych. 

Osad z kamienia na armaturze - czego nie robić

Baterie łazienkowe, bez względu na materiał z którego zostały wykonane, mogą się zniszczyć podczas czyszczenia. Do usuwania osadu i kamienia nie wolno używać ostrych szczotek i gąbek, które nie są przeznaczone do kontaktu z armaturą. Zarysowania, które powstaną podczas takiego szorowania, będą widoczne nawet po wypolerowaniu.

Wiele środków chemicznych ma działanie żrące. Jeśli któryś z nich nie jest przeznaczony do kontaktu z metalem, nie wolno nimi czyścić armatury. W razie wątpliwości należy sprawdzić działanie preparatu, nanosząc niewielką ilość w niewidocznym miejscu na baterię. Dopiero gdy okaże się, że środek nie powoduje uszkodzeń, można nim czyścić zacieki z twardej wody.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium