Jak usunąć pleśń i grzyb z łazienki ?

Jak usunąć pleśń i grzyb z łazienki ?

Grzyby i pleść to tak naprawdę normalny składnik powietrza, którego nie da się uniknąć. Należy jednak wiedzieć, że w powietrzu, którym oddychamy, znajduje się ich niewielka ilość, która nie powoduje żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa życia lub zdrowia. Problem może pojawić się wówczas, gdy grzybów i pleśni jest zbyt dużo. Częstym miejscem ich występowania jest łazienka. Jak pozbyć się skutecznie grzybów i pleśni z pomieszczenia?

Czy pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia?

Pleśń to grzyb, który rozprzestrzenia się poprzez powietrze. Rodzai pleśni jest wiele i nie każda z nich jest niebezpieczna. Są takie, które są pożytecznie i niezbędne np. do wytworzenia sera typu camembert albo roquefort.

Groźna dla zdrowia jest czarna pleśń, którą często można spotkać w łazienkach. W miejscach ciepłych i wilgotnych stwarzających idealne warunki do jej rozwoju.

Pleśń w łazience może pojawiać się w wielu miejscach, między innymi:

  • na ścianach,
  • na metalowych prowadnicach od kabiny prysznicowej,
  • na szklanych powierzchniach,
  • na zasłonach prysznicowych,
  • na fugach,
  • w miejscach łączenia armatury ze ścianą.

Jeżeli pleśń ma korzystne warunki, rośnie i rozwija się bardzo szybko. Gdy jej zawartość w powietrzu przekracza dopuszczalne wartości, może pojawić się ból gardła, alergia, bóle głowy, ciężkie infekcje, a nawet astma czy zwłóknienie płuc.

Jak usunąć pleśń z łazienki?

Pleśń lubi miejsca wilgotne, w których cyrkulacja powietrza jest ograniczona. To właśnie od nich należy rozpocząć czyszczenie i usuwanie z pomieszczenia tego szkodliwego dla zdrowia grzyba. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie pleśni z łazienki jest po prostu wymiana zainfekowanych fug i silikonów na nowe. Choć jest to najskuteczniejsza metoda, to jednak poza tym, że czasochłonna może być również kosztowa (szczególnie, gdy to tego zadania trzeba będzie zatrudnić specjalistę). Poza usunięciem zainfekowanych struktur ważne jest również oczyszczenie miejsc znajdujących się wokół. Tu niezawodna będzie ostra szczotka i dobrej jakości preparat pleśniobójczy.

Co w przypadku, gdy nie chcemy czy nie mamy możliwości usunięcia zagrzybionych fug? Wówczas jedynym rozwiązaniem jest dokładne czyszczenie. Na rynku, dostępnych jest wiele silnie działających preparatów, które pozwolą skutecznie pozbyć się problemu. Jednak po zakończeniu czyszczenia pomieszczenie musi być porządnie wywietrzone, a czyszczona powierzchnia wypłukana.Można również pokusić się o zastosowanie domowych sposobów, które choć są zdecydowanie bezpieczniejsze, to jednak należy liczyć się z tym, że ich skuteczność będzie znacznie niższa niż w przypadku profesjonalnych preparatów.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w łazience?

Usunięcie pleśni z łazienki wymaga sporych nakładów pracy, dlatego warto widzieć, w jaki sposób można uniknąć jej pojawienia się. Przede wszystkim należy zadbać o częste wietrzenie łazienki. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, w którym w pomieszczeniu dostępne są okna. Należy podkreślić jednak, że chodzi tu nie o odszczelnienie okien, a ich całkowite otwarcie na kilkanaście minut, dodatkowo przy zamkniętych drzwiach. Jeżeli brakuje okien w łazience, koniecznie należy zainwestować w dobry wentylator.

W celu uniknięcia pleśni i grzybów w łazience dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie chemicznego lub elektrycznego osuszacza powietrza.

Dodatkowo by zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni, po prysznicu i kąpieli warto wytrzeć wszystkie mokre miejsca, dzięki czemu wilgoć nie pozostanie w pomieszczeniu na długo. Ważne jest także ogrzewanie, zapewniające optymalne warunki cieple w pomieszczeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium