Kabina prysznicowa - z brodzikiem czy bez?

Kabina prysznicowa - z brodzikiem czy bez?

Kabina prysznicowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które w wielu domach zastąpiło tradycyjne wanny. Zajmują niewiele miejsca i pozwalają na zauważalną oszczędność wody. Przed ich zakupem należy przemyśleć jaki model kabiny będzie odpowiadał preferencją danej osoby i jej rodziny. W artykule omawiamy wady i zalety kabin z brodzikiem i bez.

Kabiny prysznicowe - Komfort użytkowania

Wbrew pozorom kabiny prysznicowe wyposażone w brodzik nie są komfortowe dla każdego. Pokonywanie wysokiego progu może sprawiać trudności osobom starszym oraz małym dzieciom. To samo tyczy się osób z niepełnosprawnością ruchową, dlatego w ich przypadku sprawdzą się kabiny typu walk-in. W przypadku tych ostatnich umożliwiają montaż specjalnych krzeseł kąpielowych oraz funkcjonalnych poręczy. Opcja z brodzikiem zapewnia nieco większy komfort podczas kąpieli, dzięki stojącej wodzie gwarantuje więcej ciepła podczas jej użytkowania. W przypadku kabin walk-in istnieje nieco większe ryzyko zachlapania łazienki, jednak jest to problem, z którym można sobie poradzić dzięki montażowi drzwi wnękowych.

Kabiny prysznicowe - Praktyczność

Osoby stawiające na jak najwyższą funkcjonalność preferują modele z brodzikiem. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskiwanie stojącej wody, co jest niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Może stanowić alternatywę dla wanienek dla małych dzieci. Ponadto umożliwia wykąpanie zwierzęcia lub przeprowadzenie szybkiego prania ręcznego. Są to istotne zalety, ale nie każdy będzie miał potrzebę z ich wykorzystania, dlatego w wielu przypadkach wybór będzie zależny od indywidualnych preferencji. Warto dodać, że kabina typu walk-in umożliwia łatwiejsze domontowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak hydromasaż lub deszczownica. Należy dodać, że prysznice bez brodzika zajmują znaczniej mniej miejsca, co jest niezwykle istotne w przypadku posiadaczy małych łazienek w blokach mieszkaniowych.

Montaż kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa bez brodzika cechuje się łatwością montażu. Pomimo tego należy go zlecać specjaliści ponieważ najmniejsze niedopatrzenie podczas jej instalacji może się okazać bardzo kosztownym. Montaż tego typu kabiny wymaga wyprofilowania podłogi w celu uzyskania spadku o wartości 2%. Poza tym należy posiadać ponad 10 cm wolnej przestrzeni w podłodze. Jest to spowodowane konieczności instalacji podłogowych elementów przyłączeniowych. Z tych powodów kabiny typu walki-in to częstszy wybór w nowych budownictwie. Nierzadko bloki starego typu nie spełniają wyżej wymienionych wymogów, co uniemożliwia montaż takich modelów.

Cena kabin prysznicowych

Wbrew pozorom minimalistyczna kabina walk-in okaże się być droższa w montaży od swojej klasycznej odpowiedniczki. Przeważnie wiąże się to z koniecznością dostosowania podłogi łazienki do jej montażu. Ponadto jest to praca, która wymaga zatrudnienia doświadczonego fachowca. Specjalista profesjonalna hydroizolacje, która zminimalizuje ryzyko zalania niższych pięter w bloku lub domu. Podsumowując nieskomplikowana kabina z brodzikiem okaże się tańsza od modelu typu walk-in.

Pielęgnacja kabiny prysznicowej

Utrzymywanie prysznica w czystości to istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnego modelu. Zawierająca więcej elementów kabina z brodzikiem będzie wymagała częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. Duża ilość znajdujących się w niej zakamarków jest trudno dostępna, co sprawia, że jej czyszczenie może okazać się czasochłonne. Pielęgnacja kabiny bez brodzika wymaga znacznie mniej wysiłku przy jej pielęgnacji. W większości przypadków tego typu zabiegu ograniczają się do mycia, podłogi, szklanej ścianki zestawu prysznicowego i zastosowanych dodatków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium