Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Podczas projektowania domu lub mieszkania, zazwyczaj najtrudniejszym do aranżacji pomieszczeniem jest łazienka. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć które rozwiązania będą jak najbardziej wygodne, funkcjonalne i ładne. W przypadku gdy planujemy łazienkę dla osób z niepełnosprawnością, zadanie to wydaje się być jeszcze większym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku, które reguluje kwestię aranżacji łazienek w przestrzeniach publicznych. Warto zasugerować się zawartymi w tym prawie niektórymi niuansami także podczas projektowania łazienki we własnym domu.

Przestrzeń w łazience dla osób z niepełnosprawnością

Przede wszystkim należy pamiętać, że osoby o ograniczonej sprawności, poruszające się na wózku inwalidzkim lub o kulach potrzebują w łazience więcej miejsca. Dlatego ważne jest odpowiednie rozplanowanie i rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia tak, aby zadbać o wystarczającą przestrzeń, która umożliwi poruszanie się na wózku. Minimum w tym wypadku do kwadrat o wielkości 150cm x 150cm - tyle właśnie potrzeba, aby móc manewrować wózkiem inwalidzkim i mieć swobodny dostęp do wszystkich urządzeń sanitarnych.

Projektując łazienkę dla osób z niepełnosprawnością należy także zadbać o to, by dana osoba bez problemu mogła dostać się do pomieszczenia. Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, mieć minimum 90 cm szerokości, a próg powinien być możliwie jak najbardziej płaski, nie wyższy niż 2 cm. 

Elementy wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych 

Najlepszym rozwiązaniem w strefie kąpielowej będzie rezygnacja z wanny na rzecz prysznica. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się prysznic z odpływem liniowym, w którym nie ma żadnych progów i ustępów. Warto pomyśleć także o zamontowaniu siedziska aby zwiększyć komfort podczas kąpieli. Jeśli nie mamy możliwości instalacji odpływu liniowego, pozostaje nam montaż klasycznego brodzika. Należy jednak pamiętać, że brodzik taki powinien mieć wymiary nie mniejsze niż 90 cm x 90 cm. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór różnego rodzaju kabin prysznicowych i brodzików - szukajmy tych z jak najniższym progiem i niezbyt głębokich, aby dostęp do nich był możliwie prosty.

Planując rozmieszczenie umywalki, pamiętajmy aby znajdowała się ona na wysokości od 60 cm do 80 cm od podłogi. Taka wysokość pozwoli na wygodne użytkowanie osobie na wózku inwalidzkim. Jeśli mamy większy budżet, dobrym pomysłem będzie zamontowanie baterii z fotokomórką, jednak równie dobrze sprawdzi się też zwykła bateria z długim uchwytem.

Muszla klozetowa dla osób z niepełnosprawnością ma nieco inne wymiary niż klasyczna, a jej wysokość powinna współgrać z wysokością wózka. Zazwyczaj jest to około 45-50 cm od podłogi. Wydłużona o około 70 cm miska zapewni komfort i umożliwi wygodne przemieszczanie się z wózka na sedes. Przycisk spłukiwania należy umieścić z boku toalety, choć wygodną opcją może być też toaleta z automatyczną spłuczką. Warto także zamontować boczne uchwyty wspomagające, które będą pomocne przy wchodzeniu i schodzeniu z toalety.

Materiały wykończeniowe

Podczas aranżacji łazienki dla osób z niepełnosprawnością warto  bardzo skrupulatnie dobrać materiały których użyjemy tak, aby były wyjątkowo bezpieczne. Jako wykończenie podłogi najlepiej sprawdzą się płytki antypoślizgowe, które ograniczą możliwość upadku na mokrej podłodze. Warto też zwrócić uwagę, aby szklane elementy były wykonane ze szkła z listwami anty uderzeniowymi. Dywaniki na podłodze i inne wolnostojące dodatki mogą utrudnić poruszanie się po pomieszczeniu, więc najlepiej będzie z nich zrezygnować.

Projektując i urządzając łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością przede wszystkim należy brać pod uwagę jej własne wymagania i potrzeby. Taka łazienka jak i każda inna powinna być dostosowana przede wszystkim do indywidualnych preferencji osób z niej korzystających.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium