Parawan nawannowy - wady i zalety
Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy lubią kąpać się w wannie i tych, dla których bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest zwykły prysznic. Obie opcje posiadają zarówno wiele zalet, jak i mankamentów. Dlatego bardzo często w polskich domach możemy spotkać połączone rozwiązanie: wanny połączone z prysznicem. Ten zestaw jest przeważnie wyposażony w jeszcze jeden dodatek: parawan nawannowy. Jakie są mocne i słabe strony tego elementu wyposażenia łazienki?
Zalety parawanów nawannowych
Powstrzymanie rozlewania się wody oraz rozwoju grzybów i pleśni
Rolą parawanu nawannowego jest zatrzymywanie wody, która rozchlapujemy podczas kąpieli. Dzięki niemu, nie musimy się bać, że zalejemy podłogę w łazience. Tego typu rozwiązania są jednak rzadko spotykane, jeśli w łazience stoi sama wanna, bez prysznica. Trzeba bowiem przyznać, że podczas kąpieli w lecących z góry strumieniach wody zdecydowanie łatwiej ją rozchlapać po łazience. Natomiast, zainstalowanie parawanu nawannowego, nawet jeśli nie posiadamy prysznica, jak najbardziej również nie jest pozbawione sensu. W obu przypadkach jego obecność gwarantuje nam, że nie zalejemy otoczenia. Nie tylko uchroni to nas przed poślizgnięciem się na kafelkach, ale także powstrzyma rozwój wilgoci, pleśni i grzybów w pomieszczeniu.
Większa prywatność podczas zażywania kąpieli
Bardzo często się zdarza, że do łazienki musi się dostać kilka osób naraz. Chyba w niemal każdej rodzinie wybuchały mniejsze lub większe sprzeczki o to, kto pierwszy z niej skorzysta przed wyjściem do pracy lub szkoły. Zamontowanie nieprzezroczystego parawanu nawannowego chociaż w pewnym stopniu rozwiąże ten problem. Jeżeli dojdzie do sytuacji kryzysowej, gdy nikt nie może czekać na wejście do pomieszczenia, osoba kąpiąca się może zyskać minimum prywatności, zasuwając zasłonę. W tym czasie ktoś może np. umyć zęby lub ogolić się. Oczywiście, tego typu sytuacje nie należą do komfortowych, jednak w takich okolicznościach obecność parawanu jest na wagę złota.
Wady parawanów nawannowych
Siedlisko dla grzybów i bakterii
W poprzedniej części artykułu powiedzieliśmy, iż parawan nawannowy sprawdza się jako zapora przed rozprzestrzenianiem się wilgoci oraz - co za tym idzie - grzybów i pleśni. Trzeba jednak równocześnie pamiętać o tym, iż on sam również jest świetnym siedliskiem dla szkodliwych drobnoustrojów i brudu, jeśli nie będzie odpowiednio często czyszczony za pomocą właściwych środków. Oprócz samych drzwi, czyśćmy szczególnie starannie prowadnice (w przypadku skrzydeł przesuwnych) oraz zawiasy. Należy również pamiętać o usuwaniu osadzającego się drzwiach kamienia. Tego typu produkty są jednak i tak o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości, aniżeli zwykłe zasłony prysznicowe.
Wszystko się kiedyś psuje...
O ile szybka wymiana zasłony prysznicowej nie jest problemem, o tyle podobna operacja w przypadku parawanu nawannowego nie jest już taka prosta. Po pierwsze, drzwi zawsze mogą "wylecieć" z prowadnicy, przez co trzeba się z nimi mocować. Kiedy się poślizgniemy i uderzymy ciałem w parawan, może dojść do jego pęknięcia. Zawiasy również nie są nieśmiertelne. Wymiana pojedynczego elementu instalacji lub jej całości może nastręczyć dużo problemów i jest czasochłonna. Ponadto, obsługa parawanu może być niekomfortowa dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz małych dzieci, w szczególności, jeśli się zablokuje. Mimo wszystko, parawan wannowy pozwala na zachowanie czystości w łazience i wygodę podczas kąpieli, pod warunkiem odpowiedniego użytkowania produktu.