Oszczędzanie wody w łazience

Oszczędzanie wody w łazience - czyli jak oszczędzać wodę

Woda stanowi jeden z ważniejszych zasobów na Ziemi, który jednocześnie wykorzystywany jest każdego dnia. Na świecie pogłębia się problem malejących zasobów wody pitnej, a w niektórych miejscach ludzie wciąż cierpią na brak wody w czasie suszy. Okazuje się, statystycznie każdy Polak zużywa dziennie aż 125 litrów wody. Na szczęście świadomość ekologiczna wzrasta i coraz więcej osób zaczyna korzystać z niej w sposób ekonomiczny i sięga po pomocne rozwiązania. Przedstawiamy praktyczne sposoby na ograniczanie zużycia wody w łazience.

Oszczędzanie wody przez zmianę nawyków

Zmiana swoich dotychczasowych przyzwyczajeń może okazać się niezwykle ważna w oszczędzaniu wody. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na, by zakręcać kran w trakcie mycia zębów, nie spuszczać wody w toalecie bez potrzeby i rozważyć prysznic zamiast kąpieli w wannie. Te małe kroki pomogą zaoszczędzić sporo wody w dłuższej perspektywie czasowej. Co więcej, naczynia można płukać w letniej wodzie, a do czajnika nalewać jedynie tyle, ile faktycznie potrzeba. Badania CBOS ukazują, że aż 83% z nas stara się skutecznie ograniczać zużycie wody. 

Oszczędzanie wody dzięki technologii

Jednym z rozwiązań, by nie marnotrawić litrów wody w łazience, jest zamontowanie baterii z głowicą oszczędnościową. Takie baterie są wygodne w obsłudze i od tradycyjnych baterii odróżnia je to, że dźwignia w opcji „środkowej” uruchamia tylko przepływ wody zimnej. Dopiero przekręcenie jej w lewo pozwala zwiększyć temperaturę. To innowacyjne rozwiązanie pozwala skutecznie oszczędzać wodę w łazience. Kiedy potrzebne jej spłukanie kabiny prysznicowej, czy szczoteczki do zębów, gorąca woda jest zbędna.

Perlator jako sposób na oszczędzanie wody

Inną opcją, która ułatwi oszczędzanie wody w łazience jest zamontowanie przy kranie perlatora. To proste urządzenie to nic innego jak napowietrzacz wody. Jego działanie opiera się na napowietrzaniu strumienia wody, który w efekcie jest dość silny. Faktycznie strumień wody jest niewielki, a woda połączona z powietrzem tworzy taki efekt. Co ciekawe, perlatory skutecznie umożliwiają zmniejszenie przepływu wody aż o 50%.

Umywalka zamontowana na misce kompaktu WC

Umywalka montowana na na zbiorniku WC to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo wody. Kiedy myjemy ręce, woda wpada do zbiornika, a kiedy ten się dostatecznie napełni, wpada do muszli klozetowej. Zawór przyłączany jest przez zbiornik, który wyposażony jest w dolne zasilanie wodą, a ta doprowadzana jest dwoma wlotami. Nie potrzebne jest częste spłukiwanie wody w muszli klozetowej, a co więcej, pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w małej łazience. Umywalka jest niewielka, ale to w zupełności wystarczy, by umyć ręce po załatwieniu swoich potrzeb, czy umyć zęby.

Oszczędzanie wody - Baterie bezdotykowe

Użyteczna opcja, jeśli chodzi o oszczędzanie wody to zamontowanie baterii bezdotykowych. Taki rodzaj baterii często spotykany jest w miejscach publicznych. Technologia wykorzystuje podczerwień i wystarczy zbliżyć ręce w określony punkt, by otrzymać strumień wody. Kiedy ręce zostaną zabrane, woda natychmiastowo przestaje lecieć z kranu. W niektórych systemach można ustawić strumień wody na czas, co oznacza, że będzie ona lecieć np. przez 5 lub 10 sekund. Warto wiedzieć, że w zależności od wybranego modelu, możliwe jest zaoszczędzenie wody nawet do 70% w porównaniu z klasyczną armaturą łazienkową.

Jak widać istnieje sporo rozwiązań, które znacznie ułatwiają oszczędzanie wody w łazience. Warto wdrożyć je do swojego życia, by dbać o środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za wodę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium