Wanna do zabudowy czy wolnostojąca?

Wanna do zabudowy czy wolnostojąca?

Wanny wolnostojące cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Wybierają je przede wszystkim osoby, którym zależy na wyeksponowaniu takiego elementu wyposażenia wnętrza. Z kolei wanny do zabudowy to uniwersalne rozwiązanie, polecane zwłaszcza do niewielkich łazienek oraz do pomieszczeń trudnych do funkcjonalnego zagospodarowania. Przed podjęciem wyboru pomiędzy wanną wolnostojącą a tą do zabudowy, warto wziąć pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań. 

Wanna wolnostojąca - za i przeciw

Największym atutem wanny wolnostojącej jest bez zwątpienia jej elegancki design. Bez trudu znajdziemy zarówno szykowną wannę na ozdobnych nóżkach w stylu glamour, jak i model o minimalistycznej bryle, idealny do nowoczesnych pokojów kąpielowych. Na taką wannę warto zdecydować się wtedy, kiedy chcemy, aby pokój kąpielowy zyskał luksusowy wręcz wygląd. Dzięki wannie wolnostojącej łazienka kojarzy się z wysokiej jakości SPA. Jej atutem jest też łatwość montażu i fakt, że nie musimy zastanawiać się, czym ją zabudujemy. Wanna wolnostojąca może zostać zainstalowana dosłownie wszędzie - nawet pod oknem czy pod świetlikiem na środku pomieszczenia. 

Największą wadą wanny wolnostojącej jest za to z pewnością jej wysoka cena oraz waga, co oznacza, że nie na każdej podłodze będzie można taki model zainstalować. Warto wziąć pod uwagę, że większa na ogół wanna wolnostojąca po napełnieniu wodą stanie się jeszcze cięższa. Kolejny minus to brak możliwości wzięcia w niej prysznica - co prawda można zamontować prysznic w takim modelu, ale wygląda on bardzo nieestetycznie, co mija się z celem. Wanna wolnostojąca pozbawiona jest też praktycznego brzegu, który normalnie pełniłby rolę półki na kosmetyki czy świece. Należy pamiętać również, że istnieją różne modele tego typu wanien i niektóre mogą okazać się na przykład zbyt wysokie względem pomieszczeń ze skosami. 

Wanna do zabudowy - wady i zalety

Zabudowana wanna to przede wszystkim praktyczny wybór, choć niekoniecznie mniej estetyczny niż wariant wolnostojący. Wannę do zabudowy można zabudować bowiem:

  • gotowym panelem dopasowanym do przedniej części sanitariatu - co stanowi tanie i proste w montażu rozwiązanie, a do tego gwarantuje minimalistyczny wygląd wyposażenia, 
  • płytkami - z reguły dopasowuje się je do kafelków na ścianie lub podłodze, to opcja trwała i wygodna, zwłaszcza jeśli wykona się ją z dodatkowym szerokim rantem, który będzie pełnił rolę półki,
  • obudową z półkami - to praktyczne rozwiązanie, choć trudniejsze w wykonaniu i bardziej kosztowe, warto pomyśleć o nim jednak w bardzo małej łazience, aby stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania. 

Wbudowana wanna jest niedroga (tańsza niż wolnostojąca) i lepiej dostępna (większy wybór). Pozwala oszczędzać przestrzeń, gdyż musi przylegać do płaszczyzny ściany. Ułatwia również przechowywanie kosmetyków do kąpieli, gdyż półki na szampony czy płyny można zamontować na tej samej ścianie, w zasięgu ręki. Montaż takich wanien nie jest szczególnie trudny, za to umożliwia estetyczne schowanie całej instalacji wodociągowej poza zasięgiem wzroku. Zabudowana wanna jest też łatwa w czyszczeniu i mniejsza, a brak zakamarków zapobiega zbieraniu się w nich trudnodostępnego brudu.

Jakie wady ma wanna wbudowana? Przede wszystkim nie można ustawić jej gdziekolwiek chcemy, ponieważ musi przylegać przynajmniej do jednej ściany. Jej montaż - chociaż nie wymaga tworzenia nowych instalacji wodociągowych - nadal wiąże się z koniecznością uszczelnienia zabudowy. Do tego dochodzi jeszcze oczywista kwestia, czyli estetyka. Większość wanien zabudowanych wygląda bardzo podobnie. Wybór użytkownika ogranicza się zatem przede wszystkim do sposobu obudowania wanny. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium